Kondenstoplar

Kondenstoplar buhar tesisatının en önemli armatürlerindendir. Kondenstoplar havayı, gazı ve kondensi(suyu) otomatik olarak tahliye eden fakat buharı tutan cihazlardır. Buhar kullanan cihazlardan sonra ve buhar hatlarının drenaj noktalarında kullanılır.

Kondenstoplar 3 temel çalışma prensibine göre üretilirler:

  • Mekanik Prensiple Çalışan Kondenstoplar
  • Termostatik Prensiple Çalışan Kondenstoplar
  • Termodinamik Prensiple Çalışan Kondenstoplar

Kondenstop Kontrol Gövdesi ve Duyargalı Kondenstoplar

Kondenstop kontrol gövdeleri ve duyargalı kondenstoplar, iletkenlik prensibine dayalı olarak kondenstopların sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını ön kolay yolunu sunar.

Kondenstop Kontrol Gövdesi İle

Dahili İletkenlik Duyargası İle

Kondenstop sağlıklı çalışıyorsa kondens tahliye olurken kontrol gövdesindeki duyarga ya da kondenstopun içindeki duyarga sürekli kondensle temas halinde olacak ve duyarga vasıtası ile kondenstopun sağlam olduğu bilgisi alınacaktır.

Kondenstop buhar kaçırıyorsa buhar çekişi artacak ve buhar duyargaların bulunduğu noktalardan kondensi süpürerek tahliye edecektir. Böylelikle sensör kısmında kondens olmayacak ve duyarga vasıtası ile buhar kaçağı olduğu algılanacaktır.

Kondenstop tıkalı ve çalışmıyorsa duyargaların bulunduğu noktalarda kondens sıcaklığı düşük olacaktır. Bu da bize duyarga aracılığıyla kondenstobun tıkalı olduğu bilgisini verecektir.