Kurutucular

Basınçlı hava; üretimi esnasında, kompresörün bulunduğu atmosferik koşullara göre bir miktar bağıl nemle (%30-80) kompresöre girer. Havanın sıkıştırılması sonucundaysa, kompresör vida grubu yüksek sıcaklıklara ulaşır ve elde edilen basınçlı hava %100'e yakın nemle kompresörden çıkar.Kompresörden çıkan nemli hava, en ufak bir sıcaklık düşüşünde bünyesindeki su buharını tutamayıp yoğuşturacağından, endüstriyel ekipman ve makinelerin pnömatik tahriki için gereken basınçlı hava, içerisindeki nem uzaklaştırılmadan kullanılamamaktadır. Bu nedenle kompresörden çıkan havanın kurutulması gerekmektedir. Basınçlı havada bulunan nem (su buharı), birbirinden teknolojik olarak tamamen farklı iki ayrı metoda sahip hava kurutucuyla kurutulabilmektedir.


Gazlı Tip Kurutucular

Temel olarak soğutma gazı çevrimi ve ısı eşanjöründen oluşur. Genelde soğutuculu kurutucu olarak da adlandırılan bu ekipmanlar; basınçlı havayı soğutarak yoğuşturma prensibine göre çalışır. Gazlı tip kurutucular +3 ℃ ile +10 ℃ arasında çiğlenme sıcaklığını sağlayabilir.

Kataloğu incelemek için tıklayın.

Adsorbsiyonlu Tip Kurutucular

Daha hassas ve kritik uygulamalarda kullanılan farklı kurutma teknolojisine sahip; silikajelli kurutucu, kimyasal kurutucu ya da desikant (desiccant) kurutucu olarak da bilinmektedir. Bu tip hava kurutucuları, havadaki nemi kohezyon kuvvetiyle adsorbe ederek uzaklaştırmaktadır. Adsorbsiyonlu tip hava kurutucular, -20℃ ile -70℃ arasında çiğlenme sıcaklığını sağlayabilir.

Kataloğu incelemek için tıklayın.